Pera Müzesi, Annette ve Peter Nobel'in koleksiyonundan eserlerle oluşturulan ve kitleselleşen iletişim araçlarıyla sanat arasındaki ilişkiye ışık tutan "Ve Şimdi İyi Haberler" sergisini izleyici ile buluşturuyor.

Bedri Baykam, Alberto Giacometti, Aleksandr Rodchenko, Andy Warhol, Andreas Gursky, Jenny Holzer, Barbara Kruger, Christo, David Hockney, Dennis Hopper, Elmgreen & Dragset, Fernand Légér, Georges Braque, Henri Cartier-Bresson, Joseph Beuys, Özlem Günyol & Mustafa Kunt, Le Corbusier, Malevich, Man Ray, Mayakovski gibi 164 sanatçının resim, fotoğraf, kolaj, yerleştirme, video gibi farklı araçlarla ürettiği 300'e yakın eseri aracılığıyla modern ve güncel sanatın en önemli dönemlerini izleme olanağı sunuyor.   Türkçeye "hakikat sonrası" olarak çevrilen "post - truth" çağı yaşadığımız dönemde elbette medya da dönüşüyor, dijitalleşiyor. Bu büyük değişimi de sergide takip etmek mümkün.

Koleksiyon, bir nevi 20. yüzyılın basın ve sanat tarihine yakın plan yapıyor, basın ve sanat arasındaki etkileşimin izini sürüyor. 

Sergi basılı gazeteden yola çıkıyor, metin ve haber ilişkisine, fotoğrafın bulunmasının toplumu nasıl şekillendirdiğine ve totaliter sistemlerin kitle iletişim araçları üzerindeki güçlü etkisine odaklanıyor.

 "Ve Şimdi İyi Haberler" sergisi 7 Ağustos'a kadar Pera Müzesi'nde görülebilir. 

 

https://bianet.org/bianet/yasam/260360-vee-simdi-iyi-haberler-basin-ve-sanat-arasindaki-150-yillik-diyalog

Post Date: 11.04.2022
Category: Haber
Share on