Ressam Bedri Baykam’ın girişimleri sonucunda, Leonardo da Vinci’nin doğum günü olan 15 Nisan, Dünya Sanat Günü olarak UNESCO Günleri arasına girdi. 

Piramid Sanat’ta basın toplantısı düzenleyen Bedri Baykam “Lenardo da Vinci'nin çok yönlü bir deha olması, onu kuşaklar gözünde eskimeyen bir beyin olarak belirmesi ve bu yüzden güncel kalmasını sağlıyor. O yüzden Leonardo da Vinci'nin doğum günü oy birliği ile kabul edildi. 2011'den itibaren 15 Nisan'da kutlanıyordu. 2018 yılında Uluslararası Sanat Dernekleri olarak UNESCO'ya müracaat ettik. Uzun süren bürokratik ve diplomatik süreçlerin ardından 16 Nisan'da kabul edildi. Dünya Sanat Günü UNESCO Günleri'nden biri haline geldi” dedi. 

YSK’NIN KARARINI DA DEĞERLENDİRDİ

Yüksek Seçim Kurulu'nun İstanbul seçimlerini iptal kararlarıyla ilgili de SÖZCÜ’ye konuşan Bedri Baykam, “Bugüne kadar benim parçası olduğum sanat camiası birçok seçimden mağlup çıktı. Birçok seçimde bizim oy vermediğimiz parti veya partiler kazandı. Biz buna üzüldük. Ama yolumuza devam ettik. Kaybedenlerin özeleştiri yapmaları gerekiyor. Türkiye'nin ihtiyacı tekrar seçim süreci değildir. Ekonomiyi mahvetmek, insanların tatilini yok etmek, insanların demokrasiye hukuka olan inançlarını yok etmeye çalışmak kimseye bir şey kazandırmaz. Seçim iktidar kazanana kadar tekrarlanan veya iktidar kazanana tekrar sayılan, farklı yöntemlerle sayılan hatta YSK ve farklı gruplar tarafından oylanan bir oyuncak değildir” ifadelerini kullandı.

https://www.sozcu.com.tr/hayatim/kultur-sanat-haberleri/bedri-baykamin-unesco-basarisi/

Post Date: 08.05.2019
Category: Haber
Share on