Emin olun futbolu çok seven bir insan olarak maç yorumunda hakemle söze başlamak hoş bir şey değil. Ama dün Yunus Yıldırım ve arkadaşları maalesef sanki bunu isteyerek provoke ettiler. Zor deplasmana iyi başlayan Sarı - Lacivertliler, 10. dakikada Kadir’in topu ceza sahasında elle kesmesiyle kazanmaları gereken penaltı çalınmayınca sahada büyük tepki verdiler. Bir dakika sonra da ‘küpüne zarar veren keskin sirke’ Caner o sinirle aradığı(!) sarı kartı buldu. Buna rağmen maçın kontrolünü elinde tutan Fenerbahçe, Caner’in kaptırdığı bir toptan yediği kontratakta, 2. Darbeyi aldı. Hakem, aralarında hiçbir fizik temas olmamasına karşın, Aatıf’le olan mücadelesinde Egemen’e sarıyı çıkardı. Buna tepki veren Egemen bir saniye sonra bu sefer büyük bir iştahla kırmızısını çıkaran Yıldırım’la karşılaşınca, haklı olarak deliye döndü. Yıldırım bununla da yetinmedi. En az üç pozisyonda, Sivassporlu oyunculara hak ettikleri sarı kartı çıkarmadı. Üstelik bunlardan birinde Fenerbahçe’nin Caner’le gelişen bir kontratağında avantaja bırakmadı. Hakem dün net olarak sınıfta kaldı.

Maçın ikinci yarısında Fenerbahçe, 10 kişi ve de üstelik Egemen’siz kalmanın ağırlığını daha çok hissetmeye başladı. Maçın kırılma anı 57. dakikada yaşandı. Fenerbahçe karambolümsü bir pozisyonda önce Sow, ardından Gökhan’la golü kaçırdıktan sonra oluşan kontratakta, Aatıf’in pasında Aydın’ın vuruşu defansa çarpınca, Volkan’ın buna yapabileceği hiç bir şey yoktu. Ardından sakatlanan Sow ve yorulan Emre’nin yerine giren Alper ve Salih de Kanarya’nın kolu kanadı kırık durumuna çare olamadılar. Golcülerinin hepsi o anda sakata çıkmış olan Sarı - Lacivertliler, orta sahada birbiriyle oynamaya pek alışık görünmeyen oyuncuların zoraki çabalarıyla pozisyon da üretemediler. 81. dakikada yine kontrataktan Utaka’nın atağıyla Aatıf veBurhan imzalı gelen 2. gol, kötü giden bir maçın tescilinden ibaretti. Hakem ve veya bazı ‘faktör’lerin istediği gibi neticelendi maç! Süper ligimizin daha önce de 8-10 puan farkın hiçbir anlamı olmadığını defalarca kanıtladığını biliyoruz.

Sivas F.Bahçe’yi yenebilir, fark daha da kapanabilir, yarın açılabilir. Bu başka bir konu. Ama işin üzücü yanı, ülkede objektif hiçbir insanın bu maçın salt futboldan ibaret bir gidişatı olduğuna inanmasının ‘namümkün’ olması! ‘Alo Fatih’lerin ülkeyi ve demokrasiyi uçuruma sürüklediği bu karanlık günlerde, Merkez Hakem Kurulu’nun acilen kadrosuna çekidüzen vermesi şart.

Etiketler: Fenerbahçe
Post Date: 10.02.2014
Category: Spor Yazıları
Share on