Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1

LIST of PUBLISHED BOOKS

Boyanın Beyni

Published in 1990, in Turkish. 340 pages. A brief general look at Modern and Contemporary Art, as well as several articles around Post-Modernism and the birth of New Expressionism. Also contains personal reflections on the American Art scene and Baykam's life in the USA in the eigties.

Price : $12

Geçici Anlar, Kalıcı Tatlar
(Fleeting Moments, Enduring Delights)

Published in 1996, in Turkish. 291 pages. Bedri Baykam's accounts about his personal art journeys, New York, Paris, Holland, Tunisia, Spain etc. It also includes several of his manifestos.

 

 

Maymunların Resim Yapma Hakkı (Türkçe Basım)

1999, P 329 . Monkeys' Right to Paint in Turkish Version.

 

 

27 Mayıs İlk Aşkımızdı
(May 27 Was Our First Love)

Published in 1994, 347 Pages. Baykam's in depth research about the reasons and how-abouts of the Revolution of May 27, 1960. Several interviews with politicians, militaries, journalist and youth leaders from thelast years of the 50's.

Ödünsüz Laik Türkiye (Secular Turkey Without Concession)

Published in 1995, 191 Pages.Selection from Baykam's political articles published from 1989 to 1994. A fresh look at Kemalism with harsh answers to its critics, the Islamists and the "Second Republicans"

68'li Yıllar - Eylemciler

Published in 1998 620 pages. The Story of the 68 Generation through the accounts of ex-militants involved in serious ambushes (Ertu•rul K¸rkÁ¸) or Kidnappings (Kamil Dede) etc. A sparkling pulse of the decade that shaped the second half of the century. Many insights into the life of Deniz Gezmiœ, the legendary hero of the Turkish left.

Küba Ve Bin Yılın Süvarisi Che . (Che the Condottiere of the Millenium)

Published in 2000, 156 pages. "K¸ba ve Binyilin S¸varisi Che" (Cuba and the Condottiere of the Millenium, Che) 1999. by Imge Kitabevi Yay›nlar›. A very personal story of Che in a short book of 130 pages, with the best anectodes from his personal life as well as his activism as a guerilla and a politician.

 

Korku İmparatorluğuna Son

The story of Bedri Baykam’s struggle for the precidency of CHP, (The Turkish Social Democrat Party) in 2003. The book gives details about the shamefull illegal last minute changes done in the constitution of the party against Baykam’s candidacy. The book includes Baykam’s Presidential speech.
ISBN 975-8554-13-1, 310 Pages. Size 13,5x19,5

Price : $15

 

Avrupa Biletiyle Tahran'a!

Bu Kitap Sadece 30 Dakikada, Akp’yi Deşifre Edecek Ve Hangi Partiye Oy Vereceğinizi Etkileyecek…

Bu kitabı derhal alın, aldırın ve çevrenize yayın, 22 temmuz seçimlerini doğrudan etkileyin. “şeriatçılık tehdidi abartılıyor” ya da “bir bardak suda fırtına koparılıyor” diyenlere uyandırıcı tokat gibi bir yapıt!

FİYATI :23 YTL

(KARGO MASRAFLARI VE

KDV DAHİL)

Ah Abi İlhanı Da Bi Oynatsalardı (Oh I Wish They Made Ilhan Play)

Published by Piramid in 2002 The Full story of The successfull turkish National Football team that won the third place in World Cup in Korea and Japon. An extensive game analysis with also excerpts from other critics. Contains also a fast forward account about the sudden raise of turkish football over the last two decades.

Biçimleme Görsel Algının Gelışim Sorunları ve
Bedri Baykam
(Form Giving, the Problems of the Development of Perception and Bedri Baykam)

A book by Kayihan Keskinok, explaining in detail the works of the "Wunderking" 1964. 114 pages, in Turkish.

 

Price : $20

Boya Dışı ve Ötesi Bedri Baykam

Bedri Baykam Behind and Beyond Paint” is also like a documentary photopgrahic strip about how Turkish Contemporary Art succeeded in breaking up it’s conservative molds step by step to be able to reach the free position of today.
The Book “Bedri Baykam Behind and Beyond Paint” that was published by Piramid, brings together all the installations, happenings, live-art actions, graffities in a wonderful color edition of 304 pages.
The book also carries in dept articles about Baykam of world famous art historians such as Hasan Bülent Kahraman, Beral Madra, Levent Çalıkoğlu, Patrick Wright, Nelson di Maggio. Printed in English, the Turkish translations of the article. ($ 35)

Price : $35)

HARİKA ÇOCUK

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Ebat: 19,5 x 13,5
Kağıt: 1. Hamur
Sayfa: 568
Barkod: 9789758554164

“Harika Çocuk” ilk kim tarafından keşfedildi? Klee, Matisse, Dufy, Saul, Steinberg gibi isimlerle kıyaslanıp, “XXI. Yüzyıl Ekolünün Kurucusu” olarak kendinden söz ettirirken çocuk psikolojisini nasıl korudu? Yakın arkadaşları kimlerdi? Babası ünlü siyasetçi Dr. Suphi Baykam’ın 27 Mayıs’tan Ortanın Solu’na, Halk Sektörü’ne yaşadığı fırtınalı önderlikler onu nasıl etkiledi? Cinselliği nasıl keşfetti? Lise hayatından itibaren nasıl “Tenisçi Bedri” oldu? Paris’te okumaya giden genç delikanlı, adım adım Sorbonne Üniversitesi, tenis ve sanat hayatı ile çapkınlık hikayelerini nasıl sürdürdü? Ve… köhnemiş bulduğu yorgun Avrupa Kıtası’ndan, Amerika’ya taşınmaya nasıl karar verdi? Baykam’ın olağandışı profesyonel sanat kariyerinin 6 yaşından itibaren başlangıcı ve “Paris Yılları”, “Harika Çocuk” la beraber elinizde… Tek solukta, hem Türkiye’nin en tanınmış sanatçısının tüm ilk gençlik yıllarının hikayesini, hem de dolaylı olarak 1980 yılına kadar, 20. Yüzyılı yönlendiren tüm siyasi, sosyal ve kültürel olayları sindirmiş olacaksınız. Belki de dünyanın yazılmış en açık, en samimi ve en detaylı otobiyografisi…

 

CLICK TO BUY

 

SONSUZ OKYANUS

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Ebat: 19 ,5 x 13,5
Kağıt: 1. Hamur ciltli
Sayfa: 712
Barkod: 9789758554157

“Sonsuz Okyanus”, hayata atılan her genç insan için, “hesaplı risk” ve hedefe kilitli olarak yaşanan “sürekli sıcak çatışma” alanlarında büyük bir yaşam dersi… Gerek kitabın içinde bulacağınız 200’ü aşkın fotoğraf ve belge, gerek sanatçının (özellikle babası ve kız arkadaşları ile) mektuplaşmaları, bu kapsamlı otobiyografiye renk kazandıran belgeler… Nefes kesici bir roman tadında okuyacağınız “Sonsuz Okyanus”, ayrıca sanatçı ile aynı havayı teneffüs eden onca kişinin portresini ve 80’li yılların kültürel ve sosyo-politik izlerini de içeriyor…

 

CLICK TO BUY

 

ÇAPRAZ DALGA ZAMANA KARŞI

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Yıl: 2014
Sayfa: 88
Barkod: 9789758554287

Ressam kimliğinin yanı sıra, gazeteci ve yazar yönüyle de geniş bir hayran kitlesine sahip olan Bedri Baykam, bu kez de denemeleri ile okurlarının karşısına çıkıyor. Çapraz Dalga Zamana Karşı, yazarın dünden bugüne kaleme aldığı zamansız makaleleri arasından sanata, siyasete, hayata, kadınlara, mizaha değen keyifli bir seçki…

"Nasıl da bölmüşüz zamanı.. Dünyayı biz kurtaracakmışız gibi koşuyoruz. İyi de bu çabalardan geriye ne kalacak 100 ya da 1000 yıl sonra? Her insan, yaşamında tek bir film çeker. Kendi otobiyografik filmini. Hem de en detaylı haliyle! Düşünün: Tek film, tek seyirci, tek bilet. Ne kadar özel bir insanız öyle?"

 

CLICK TO BUY

 

From Graffoman to Street Art

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Yıl: 2016
Sayfa: 396
Barkod: 9789758554393

Elbet o meşhur mağaraların duvarlarına ilk çizgileri koyan bir insan vardı. Kadın mı, erkek mi? Bilmiyoruz... Ne kullandı? Kömür mü, kan mı? İşte bütün o genellemelerin ötesinde, Bedri Baykam'ın "Graffoman" adını verdiği o "ilk" sanatçı tabii ki vardı ve diğerlerinin atasıydı. Bu kitapla bir yandan onun gerçekliğine selam dururken bir yandan da mağara resminden bugüne, graffitinin serüvenine dokunan bir rotayla sokak sanatının tarihine uzanıyoruz.

El Castillo'dan Sümer, Roma, Mısır uygarlıklarının yazıyla imtihanına, İkinci Dünya Savaşı'nda ki sessiz isyandan 68 hareketinin sokaklardaki yansımasına, acımasız kutupların duvarı Berlin'den Basquiat'lı, Keith Haring'li, Warhol'lu New York sanat hayatına varıncaya dek, zamanın ve sokağın ruhu Bedri Baykam'ın röntgeninden geçiriyor. Baykam'ın SoHo sokaklarını kendi çizgisinde dize getirdiği 80'lerden bugüne, graffiti ve sokağın unutulmaz izlerini From Graffoman to Street Art'la sürüyoruz.

 

CLICK TO BUY

 

Bedri Baykam As Seen By The Critics

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Yıl: 2017
Sayfa: 556
Barkod: 9789758554485

1963 yılından bugüne kadar Bedri Baykam hakkında yazılmış eleştiri yazılarından seçilen 62 metin ve her döneme ait renkli eser görsellerinin de olduğu kapsamlı kitap, David Applefield, Yahşi Baraz, Freddie Balfour, Erol Coşkuner, Levent Çalıkoğlu, Mahmut Nüvit Doksatlı, Sevil Dolmacı, Frank Elgar, Mehmet Ergüven, Ümit Gezgin, Emin Çetin Girgin, Otto Hahn, Charlotte Vidal-Hail, Mamade Kadreebux, Hasan Bülent Kahraman, Harry Kampianne, Kayıhan Keskinok, Ahmet Taner Kışlalı, Nadine S. Kibanda, Vasıf Kortun, Kim Levin, Beral Madra, Nelson di Maggio, Nicolas Monceau, Robert C. Morgan, Kaya Özsezgin, Washington Post, Peter Selz, Edward Lucie-Smith, Anneli S. Rufus, Carmelo Strano, Claudia Wahjudi, Patrick Wright,Prof. Dr. Şahin Yenişehirlioğlu, Mehmet Yılmaz’ın oluşturduğu 35 yazarın tek bir sanatçı üzerine kaleme aldığı yazıları içeriyor.  2017’de aynı yayınevinden çıkan ‘Eleştirmenlerin Kaleminden Bedri Baykam’ kitabının ardından İngilizce olarak hazırlanan ‘Bedri Baykam as Seen by The Critics', Bedri Baykam'ın yazdığı değil, onun hakkında yazılmış yazılardan oluşuyor.  Baykam'ın çocukluk dönemi, Paris, Amerika ve Türkiye yılları, sergileri, kitapları, siyasi yaşamı, aktivistliği üzerine yazılmış en kapsamlı yazılardan seçilerek oluşturulan kitapta aynı zamanda tüm bu yazılara, Baykam'ın "mini bir retrospektif" tadında, eser görsel seçkisi de eşlik ediyor.

 

CLICK TO BUY

 

Monkeys' Right to Paint

Published in 1994, in English. 320 pages. The story of Bedri Baykam's big struggle against the western art Establishment's one sided history making and prejudices. With all his manifestos and main articles with sharp comments. In his own words " The fight of a cultural guerilla for the rights of non-western artists and the empty world of the neo-ready mades". (The second part of the book is called "The Post-Duchamp Crisis") "Monkey's, taranslated and published in Turkish in 1999 by the same publisher, "Maymunlar›n Resim Yapma Hakkı Literatur.

Price : $20

Dönemin Rengi
(The Color of the Era)

Published in 1997, in Turkish. 382 pages, Articles on art, politics, environment, and many portraits of artistic figures from Lennon to Schnabel, G¸lery¸z to Semiha Berksoy. The book also includes Baykam's long essay on "Picasso and his Lovers" as well a his artistic polemical struggles versus some critics.

 

Binyıl Kırılması
(The Millenium Crack)

Published in 2002. 463 pages. A general onlook to the past millenium, as well as the next, with subsequent articles ranging from litterature (A critique of Nedim Gürsel’s novels) to politics (An analysis of the big forward leap made by the Turkish intellectual scene with the revolution of 1960) from the relation of science and art to the futuristic expectencies of the next millenum.

 

Mustafa Kemaller Görev Başına (Mustafa Kemal's on Duty Now)

Published in 1994. 303 Pages. Baykam's through research on Kemalism. Several interviews with journalists and Scholars about Kemalism through out the century.

Gözleri Hep Üzerimizde
(His Eyes Rest Always on Us)

Published in 1997, 254 Pages. Selections from Baykam's articles published from 1995 to 1997. Answers to pro-kurdish intellectuals and redefining Kemalism towards the end of the century.

 

 

 

68'li Yıllar - Tanıklar

Published in 1999 334 pages. 2nd Volume. (First part, published in 1998: "68'li Yillar, Eylemciler"-The Years of 68, the activists-) The story of the famous "Years of 68" this time being told by the politicans, journalists, Army generals and family members of the activist students.

Ordu Satranç Oynarken (When the army Plays Chess)

Published in 2001 by Piramid. A book proving the undemocratic behaviors of the islamists and their provocation to terror. Abook that goes deep in the recent history. Newspaper excerpts and that criticizes not only the islamists and the "second republicans" but also the Turkish left and its current "passé" leaders.

THE BRIDGE OF KEMALISM TO THE NEW CENTURY

This book comes out at an era, when Kemalism is under great censorship and is presented as a movement that is the left over of the 1930’s. From the war in Iraq to the analysis of Turkish elections, from the relations of Atatürk and art, to the revolutionary progresists lines of the may 27 Revolution and the 68 generation, this book is the long and restless social, ideological and political struggle of Kemalism.

İLERİ YAYINCILIK, İstanbul
Tel: 0212-292 73 00
ISBN 975628821-3,
273 pages, Size 13,5x19,5 cm.
Price: 15.000.000 TL

Fiyatı : $15

Kemik (The bone. published in december 2000 by Piramid.)

Baykam’s unbelievable novel that predicted the New York 11 september tragedy 10 months ahead! First banned on April 2001, later acquitted on november of the same year, the Bone has already become a cultbook in Turkey. The way you view the world will change once you read this ground shaking, taboo-breaking novel which reflects the pulse of our times.

.

The Bone

Piramid Yayınevi 2005, 629 sayfa.

Bedri Baykam'ın 11 Eylül New York olayını 10 ay önceden haber veren inanılmaz kitabı. Önce 2001 Nisan'ında toplatılan, ardından Kemik 2001'de mahkemede beraat eden Kemik, nihayet sansürsüz olarak elinizde.

Selim Targan, 36 yaşında bir fotoğrafçı. Kendi alanını ve yalnızlığını seviyor. Farklı bir İstanbul'da, farklı bir dünyada yaşıyor. Bilim ve teknoloji bir yandan rüyalarının görüntülerini kaydetmeye, diğer yandan da insanlığın sonsuz koşusunun geleceğini avucunda hissetmesine yarıyor.
Yakın dostu dünyaca ünlü bilim insanı Naciye Yurdum'la yapacağı nefes kesici bir sohbet, onun gözünde davet edici bir kalça veya geçici bir flörtten daha az değerli değil. Sürekli olarak limitsiz servetini "para-iktidar-seks" üçgeninde kullanan karanlık işadamı Zozi Miko ise, onun katlanmaya mecbur olduğu yakın çevresinin bir gerçeği. Hoş rastlantıları ve kötü rüprizleriyle her an Dünya'nın oluşturduğu dev yap-boz'u yönlendiren görünmez güçler, Selim Targan'ı da adım adım talep etmediği karışık ve tehlikeli bir yeni binyıl macerasınıin içine sürükleyecek.

Ressam-yazar Bedri Baykam'ın 12. kitabı ve ilk romanı olan Kemik, felsefe ve ölümün, tarih ve bilimkurgunun, sosyoloji ve siyasetin, insan ilişkileri ve cinselliğin beraber örtüşmekten kaçınmadığı bir dalgakıran.

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

Ben Hiçbirşeyim Ama Herşeyim I'm Nothing, but I'm Everything

"I'm Nothing, but I'm Everything" by Boyut Publishing Group. 480 pages. Color. Hard Cover. Monography about the work of Bedri Baykam covering the years 1959-1999 With special essays by Beral Madra, Levent «alikoglu, Mehmet Erg¸ven, and excerpts from articles by Peter Selz, Talat Halman, ÷zdemir Altan, Hasan B¸lent Kahraman, Vas›f Kortun and many others. The illustrated history of the whole career of Bedri Baykam with over 700 photos and color slides of artworks. His book includes the video-cd of the documentary film on the life and work of Bedri Baykam, directed by American filmmaker Stefan Svetiev (1999). The short version of 57 minutes is included in this book. The main film is 110 minutes and comes in English and Turkish versions. This documentary includes images from Baykam's artistic, political and personal life, between 1959 and 1999 as well as interviews with critics friends and family of the artist.

SİVİL DİKTAYA HAYIR

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
1.Basım: Ağustos 2010
Sayfa: 416

1990’ların başından beri laik demokrasiye yönelik tehditlere karşı, siyasi eylemleri ve araştırmalarıyla dikkat çeken Bedri Baykam, “Sivil Diktaya HAYIR!” kitabında, Türk halkının üstüne serilmek istenen ölü toprağını elinin tersiyle itiyor. Referandum’un “Evet” ve “Hayır”lar arasında ortada sıkışmış düğümü nasıl çözülecek? Sonuç, beklenildiği kadar ülke siyasetini bir yöne doğru büyük bir ivmeyle yatırmaya yetecek mi? AKP’nin ülkeye demokrasi kılıfı ile örülmüş sahte paketle sunduğu bu yörünge, Türkiye Cumhuriyeti’ni nerelere taşıyabilir? CHP’nin arttığı gözlemlenen yeni gücü, Referandum ve seçimlerde Kemalist tabakaları hareketlendirip solda birliği ve özgürlükçü demokrasinin zaferini sağlayabilecek mi? “Ordu Satranç Oynarken” ve “AKP Ekspresi: Avrupa Biletiyle Tahran’a!” kitaplarından da olduğu gibi büyük bir arşiv çalışmasıyla en çarpıcı kupür ve belgeleri konu başlıklarına ayırarak derleyen Baykam, “Sivil Diktaya HAYIR!” kitabında bu sorulara ısrarla yanıt arıyor. “Usta bir gözlemci ve usta bir yorumcu olan Bedri Baykam’ı, böyle bir eseri, tam zamanında okurlarla buluşturduğu için kutluyorum” diyen Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Vural Savaş, titizlikle hazırlanan kitabın önsözünü yazdı…

50 Years From Bedri Baykam's Press Book

Yayınevi: Piramid
Yazar: Kolektif
Yıl: 2014
Sayfa: 1000
Barkod: 9789758554294

Piramid Yayıncılık, dünyaca ünlü ressam, yazar, gazeteci ve siyaset adamı Bedri Baykam'ın, 'Harika Çocuk' olarak başladığı kariyerinin 50 yıllık öyküsünü gözler önüne seriyor. 1963 yılından bugüne, titizlikle saklanmış kupürlerle oluşturulan eşsiz arşiv, her biri numaralandırılarak 1000 adet basılmış 50 Years From Bedri Baykam's Press Book ile hayat buluyor. Eser Baykam'ın renkli ve çok yönlü kişiliğini deşifre ederken, bir yandan da yakın dönem Türkiyesi'ne ve dönemin basın kültürüne ışık tutan 1000 sayfalık bir zaman yolculuğu niteliğinde.

 

CLICK TO BUY

 

Eleştirmenlerin Kaleminden Bedri Baykam

Yayınevi: Piramid
Yazar: Kolektif
Yıl: 2016
Sayfa: 520
Barkod: 9789758554423

1963 yılından bugüne kadar Bedri Baykam hakkında yazılmış eleştiri yazılarından seçilen 56 metin ve her döneme ait renkli eser görsellerinin de olduğu kapsamlı kitap, Kayıhan Keskinok, Peter Selz, Mehmet Ergüven, David Applefield, Vasıf Kortun, Hasan Bülent Kahraman, Adnan Turani, Frank Elgar, Edward Lucie-Smith, Emin Çetin Girgin, Beral Madra, Mamade Kadreebux, Kaya Özsezgin, Carmelo Strano, Hale Arpacıoğlu, Robert Morgan, Levent Çalıkoğlu, Patrick Wright, Sevil Dolmacı, Kim Levin, Mahmut Nüvit, Ümit Gezgin, Harry Kampianne, Yahşi Baraz, Ahmet Oktay, Freddie Balfour, Serkan Azeri, Nicolas Monceau, Ahu Antmen, Nelson di Maggio, Şahin Yenişehirlioğlu ve Mehmet Yılmaz'ın oluşturduğu 32 yazarın tek bir sanatçı üzerine kaleme aldığı yazıları içeriyor.

'Eleştirmenlerin Kaleminden Bedri Baykam' kitabı Bedri Baykam'ın yazdığı değil, onun hakkında yazılmış yazılardan oluşuyor. Baykam'ın çocukluk dönemi, Paris, Amerika ve Türkiye yılları, sergileri, kitapları, siyasi yaşamı, aktivistliği üzerine yazılmış en kapsamlı yazılardan seçilerek oluşturulan kitapta aynı zamanda tüm bu yazılara, Baykam'ın "mini bir retrospektif" tadında, eser görsel seçkisi de eşlik ediyor.

 

CLICK TO BUY

 

Tek Adam Diktasına Hayır

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Yıl: 2017
Sayfa: 520
Barkod: 9789758554461

Ressam ve yazar Bedri Baykam'ın 28. kitabı Piramid Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini alıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 16 Nisan Referandumu karşısında varoluş savaşı verdiği bu günlerde, Bedri Baykam “Tek Adam Diktasına Hayır” derken, yakın tarihimize de ışık tutuyor.

Ne yazık ki kasvetli tüm öngörüleri gerçekleşen, her yol ayrımında partileri, aydınları, sivil toplumu uyaran Baykam, “Sivil Diktaya Hayır” ve “AKP Ekspresi: Avrupa Biletiyle Tahran’a” kitaplarının bir devamı olarak görülebilecek bu yayında bizi referanduma taşıyan ince uzun yola dikkatleri çekiyor. Balyoz, Ergenekon, ODATV ve Fenerbahçe davaları, GeziDirenişi, 17/25 krizi, FETÖ darbesi ve seçim süreçlerinin mercek altına alındığı kitap, iktidarı topa tuttuğu oranda, toplumda beklenen sıçramayı yapamayan CHP’ye de, çizgi kaybı yaşayan sol basına daAtatürkçü bakış açısından yapıcı eleştiriler getiriyor.

 

CLICK TO BUY

 

Please don't forget to visit Catalogues

All books on art (Except the first one, by TUGIAD) published by LITERATUR YAYINCILIK-DAGITIM-PAZARLAMA SANAYI VE TIC. LIMITEDSIRKETI
Istiklal Cad. 133 Kat 1-2 80071 Beyoglu Istanbul
Tel: (0.212) 292 4118-20 Fax: (0.212) 245 5987

Cost : ~$15 + shipping.

 

For more information ;
Bedri Baykam (bedri.baykam@gmail.com) or
Fax: 0212 227 34 65

 

In the United States: For "Monkey's Right to Paint" contact Small Press Distribution.

1814 San Pablo Avenue, Berkeley, CA 94702
Tel: (1-510) 549 33 36 Fax: (1-510)-549 22 01 (Price around $20)