Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1

BEDRİ BAYKAM KİTAPLARI

Boyanın Beyni

1990, Türkçe, 340 sayfa.
Modern ve Çağdaş sanata kısa, genel bir bakış, Post-Modernizm ve Yeni-Dışavurumculuğun doğumuna ilişkin denemeler. Ayrıca Amerikan sanat dünyasına ilişkin görüşler ve Baykam'ın 1980'lerde ABD'deki sanatsal ve özel yaşamından yansımalar.
San Francisco'da dağıttığı "Modern Sanat Tarihi, Batının bir oldu-bittisi" isimli manifesto ve uzantıları...

Geçici Anlar, Kalıcı Tatlar

1996, Türkçe, 291 sayfa. Bedri Baykam'ın kendi sanat yolculukları, New York, Paris, Hollanda, Tunus, İspanya, vb anıları. Kitapta ayrıca sanatçının pek çok manifestosu da yer almakta.

Maymunların Resim Yapma Hakkı (Türkçe Basım)

1999, Türkçe, 329 sayfa. Monkeys' Right to Paint kitabının Türkçe'si.

 

27 Mayıs İlk Aşkımızdı

Ümit Yayıncılık 1994, Türkçe, 347 sayfa.

Baykam'ın 27 Mayıs 1960 devriminin nedenini, nasılını derinlemesine irdelediği kitabı. 50'li yılların sonuna tanıklık etmiş politikacılar, subaylar, gazeteci ve gençlik liderleriyle yapılmış söyleşiler.

(Son 3 Kopya)

Ödünsüz Laik Türkiye

Ümit Yayıncılık 1995,
191 sayfa.

Baykam'ın 1989-1994 yılları arasında yayınlanan politik makalelerinden seçmeler. Kemalizm'e taze bir bakış, Kemalizm'i eleştirenlere, İslamcı ve İkinci Cumhuriyetçiler'e sert yanıtlar.

68'li Yıllar - Eylemciler

İmge Yayınevi 1998, 620 sayfa. Pusular, adam kaçırmalar gibi önemli olaylara karışmış eski militanların (E. Kürkçü, Necmi Demir, Salman Kaya, Kamil Dede gibi) ve devrimci öğrenci liderliği yapmış gençlerin (Uluç Gürkan, Mustafa Gürkan, Mustafa Zülkadiroğlu, Doğu Perinçek, Haşmet Atahan vs.) anılarına dayanarak 68 Kuşağının öyküsü. Yüzyılın ikinci yarısını biçimlendirmiş olan on yıllık bir sürecin çarpıcı tespiti.

Türk solunun efsanevi kahramanı Deniz Gezmiş'in yaşamından bilinmeyen kesitler.

Küba Ve Bin Yılın Süvarisi Che

İmge Yayınevi 2000, 156 sayfa. (Küba ve Bin Yılın Süvarisi Che, 1999. İmge Kitabevi Yayınları) Che'nin 130 sayfalık çok kişisel öyküsü; özel yaşamından değerli anektodlar, bir gerilla ve bir politikacı olarak eylemleri.

 

Korku İmparatorluğuna Son

Piramid Yayıncılık, 2004,
310 sayfa.

“Korku İmparatorluğuna Son” demokrasi tarihimizin bir büyük utanç vesikasını tüm belgeleriyle ve hala bugün de devam eden sıcak mücadelesiyle kamuoyuna ve gelecek kuşaklara bırakıyor, hem de Baykam’ın YAPTIRILMAYAN KURULTAY KONUŞMASININ TAM METNİYLE!
Sayfa sayısı 310 Ebat 13,5x19,5 cm.

Avrupa Biletiyle Tahran'a!

Bu Kitap Sadece 30 Dakikada, Akp’yi Deşifre Edecek Ve Hangi Partiye Oy Vereceğinizi Etkileyecek…

Bu kitabı derhal alın, aldırın ve çevrenize yayın, 22 temmuz seçimlerini doğrudan etkileyin. “şeriatçılık tehdidi abartılıyor” ya da “bir bardak suda fırtına koparılıyor” diyenlere uyandırıcı tokat gibi bir yapıt!

Ah Abi İlhanı Da Bi Oynatsalardı

Piramid Yayıncılık 2002 Kemiğine Kadar 2002 Maceramız ve İlhanmania Türk Futbolunun dünya şeref kürsüsüne çıktığı sürecin adım adım ölküsü... Her maç, her pozisyon, her tepki... Ayrıca 2002 hakkında birbirinden çok farklı görüşleri yansıtan spor yazarlarının en ilginç yorumları ve analizlerinden alıntılar...
Meşin yuvarlağın 70 milyon Türk'ü sokağa döktüğü haziran ayının en detaylı öyküsü, 50 yıl sonra bile "2002" denince akla gelebilecek referans kitabı. Futbol tutkunu Bedri Baykam'ın usta kaleminden.

Biçimleme Görsel Algının Gelışim Sorunları ve
Bedri Baykam

1964 yılı, 114 sayfa, Türkçe. Kayıhan Keskinok'un 'Harika Çocuk'un işlerini ayrıntılı bir biçimde tanımlayan kitabı.

 

Boya Dışı ve Ötesi Bedri Baykam

Piramid Yayıncılık 2003, 304 sayfa. Renkli. Piramid Yayınevi tarafından hazırlanan "Behind and Beyond Paint Bedri Baykam" (Boya dışı ve ötesi Bedri Baykam) kitabı, sanatçının tüm yaşamı boyunca hazırladığı enstalasyonları, mekan düzenlemelerini, happeningleri, Live-Art eylemlerini biraraya getirip nefis bir renkli baskıda sunuyor.

Kitapta ayrıca, Türkiye'nin ve dünyanın en önde gelen sanat tarihçi ve eleştirmenlerden olan Hasan Bülent Kahraman, Beral Madra, Levent Çalıkoğlu, Patrick Wright ve Nelson Di Maggio'nun Baykam hakkındaki makaleleri bulunuyor. Orjinal İngilizce olan kitabın makalelerinin çevirileri de kitabın sonunda yer alıyor.

"Boya Dışı ve Ötesi Bedri Baykam" aynı zamanda, Türk Çağdaş Sanatı'nın son 20 yılda kendi muhafazakar kalıplarını adım adım nasıl kırdığının ve bugünkü özgür yapısına nasıl kavuştuğunun çarpıcı bir belgesel fotoromanı işlevini de görüyor

SİVİL DİKTAYA HAYIR

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
1.Basım: Ağustos 2010
Sayfa: 416

1990’ların başından beri laik demokrasiye yönelik tehditlere karşı, siyasi eylemleri ve araştırmalarıyla dikkat çeken Bedri Baykam, “Sivil Diktaya HAYIR!” kitabında, Türk halkının üstüne serilmek istenen ölü toprağını elinin tersiyle itiyor. Referandum’un “Evet” ve “Hayır”lar arasında ortada sıkışmış düğümü nasıl çözülecek? Sonuç, beklenildiği kadar ülke siyasetini bir yöne doğru büyük bir ivmeyle yatırmaya yetecek mi? AKP’nin ülkeye demokrasi kılıfı ile örülmüş sahte paketle sunduğu bu yörünge, Türkiye Cumhuriyeti’ni nerelere taşıyabilir? CHP’nin arttığı gözlemlenen yeni gücü, Referandum ve seçimlerde Kemalist tabakaları hareketlendirip solda birliği ve özgürlükçü demokrasinin zaferini sağlayabilecek mi? “Ordu Satranç Oynarken” ve “AKP Ekspresi: Avrupa Biletiyle Tahran’a!” kitaplarından da olduğu gibi büyük bir arşiv çalışmasıyla en çarpıcı kupür ve belgeleri konu başlıklarına ayırarak derleyen Baykam, “Sivil Diktaya HAYIR!” kitabında bu sorulara ısrarla yanıt arıyor. “Usta bir gözlemci ve usta bir yorumcu olan Bedri Baykam’ı, böyle bir eseri, tam zamanında okurlarla buluşturduğu için kutluyorum” diyen Onursal Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Sayın Vural Savaş, titizlikle hazırlanan kitabın önsözünü yazdı…

SONSUZ OKYANUS

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Ebat: 19 ,5 x 13,5
Kağıt: 1. Hamur ciltli
Sayfa: 712
Barkod: 9789758554157

“Sonsuz Okyanus”, hayata atılan her genç insan için, “hesaplı risk” ve hedefe kilitli olarak yaşanan “sürekli sıcak çatışma” alanlarında büyük bir yaşam dersi… Gerek kitabın içinde bulacağınız 200’ü aşkın fotoğraf ve belge, gerek sanatçının (özellikle babası ve kız arkadaşları ile) mektuplaşmaları, bu kapsamlı otobiyografiye renk kazandıran belgeler… Nefes kesici bir roman tadında okuyacağınız “Sonsuz Okyanus”, ayrıca sanatçı ile aynı havayı teneffüs eden onca kişinin portresini ve 80’li yılların kültürel ve sosyo-politik izlerini de içeriyor…

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

ÇAPRAZ DALGA ZAMANA KARŞI

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Yıl: 2014
Sayfa: 88
Barkod: 9789758554287

Ressam kimliğinin yanı sıra, gazeteci ve yazar yönüyle de geniş bir hayran kitlesine sahip olan Bedri Baykam, bu kez de denemeleri ile okurlarının karşısına çıkıyor. Çapraz Dalga Zamana Karşı, yazarın dünden bugüne kaleme aldığı zamansız makaleleri arasından sanata, siyasete, hayata, kadınlara, mizaha değen keyifli bir seçki…

"Nasıl da bölmüşüz zamanı.. Dünyayı biz kurtaracakmışız gibi koşuyoruz. İyi de bu çabalardan geriye ne kalacak 100 ya da 1000 yıl sonra? Her insan, yaşamında tek bir film çeker. Kendi otobiyografik filmini. Hem de en detaylı haliyle! Düşünün: Tek film, tek seyirci, tek bilet. Ne kadar özel bir insanız öyle?"

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

From Graffoman to Street Art

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Yıl: 2016
Sayfa: 396
Barkod: 9789758554393

Elbet o meşhur mağaraların duvarlarına ilk çizgileri koyan bir insan vardı. Kadın mı, erkek mi? Bilmiyoruz... Ne kullandı? Kömür mü, kan mı? İşte bütün o genellemelerin ötesinde, Bedri Baykam'ın "Graffoman" adını verdiği o "ilk" sanatçı tabii ki vardı ve diğerlerinin atasıydı. Bu kitapla bir yandan onun gerçekliğine selam dururken bir yandan da mağara resminden bugüne, graffitinin serüvenine dokunan bir rotayla sokak sanatının tarihine uzanıyoruz.

El Castillo'dan Sümer, Roma, Mısır uygarlıklarının yazıyla imtihanına, İkinci Dünya Savaşı'nda ki sessiz isyandan 68 hareketinin sokaklardaki yansımasına, acımasız kutupların duvarı Berlin'den Basquiat'lı, Keith Haring'li, Warhol'lu New York sanat hayatına varıncaya dek, zamanın ve sokağın ruhu Bedri Baykam'ın röntgeninden geçiriyor. Baykam'ın SoHo sokaklarını kendi çizgisinde dize getirdiği 80'lerden bugüne, graffiti ve sokağın unutulmaz izlerini From Graffoman to Street Art'la sürüyoruz.

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Bedri Baykam As Seen By The Critics

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Yıl: 2017
Sayfa: 556
Barkod: 9789758554485

1963 yılından bugüne kadar Bedri Baykam hakkında yazılmış eleştiri yazılarından seçilen 62 metin ve her döneme ait renkli eser görsellerinin de olduğu kapsamlı kitap, David Applefield, Yahşi Baraz, Freddie Balfour, Erol Coşkuner, Levent Çalıkoğlu, Mahmut Nüvit Doksatlı, Sevil Dolmacı, Frank Elgar, Mehmet Ergüven, Ümit Gezgin, Emin Çetin Girgin, Otto Hahn, Charlotte Vidal-Hail, Mamade Kadreebux, Hasan Bülent Kahraman, Harry Kampianne, Kayıhan Keskinok, Ahmet Taner Kışlalı, Nadine S. Kibanda, Vasıf Kortun, Kim Levin, Beral Madra, Nelson di Maggio, Nicolas Monceau, Robert C. Morgan, Kaya Özsezgin, Washington Post, Peter Selz, Edward Lucie-Smith, Anneli S. Rufus, Carmelo Strano, Claudia Wahjudi, Patrick Wright,Prof. Dr. Şahin Yenişehirlioğlu, Mehmet Yılmaz’ın oluşturduğu 35 yazarın tek bir sanatçı üzerine kaleme aldığı yazıları içeriyor.  2017’de aynı yayınevinden çıkan ‘Eleştirmenlerin Kaleminden Bedri Baykam’ kitabının ardından İngilizce olarak hazırlanan ‘Bedri Baykam as Seen by The Critics', Bedri Baykam'ın yazdığı değil, onun hakkında yazılmış yazılardan oluşuyor.  Baykam'ın çocukluk dönemi, Paris, Amerika ve Türkiye yılları, sergileri, kitapları, siyasi yaşamı, aktivistliği üzerine yazılmış en kapsamlı yazılardan seçilerek oluşturulan kitapta aynı zamanda tüm bu yazılara, Baykam'ın "mini bir retrospektif" tadında, eser görsel seçkisi de eşlik ediyor.

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

 

Monkeys' Right to Paint

1994, İngilizce, 320 sayfa. 1999, Türkçe, 329 sayfa. Baykam'ın Batı sanat kurumunun, sanat tarihine tek başına sahip çıkışına ve önyargılarına karşı açtığı savaşın öyküsü; sanatçının manifestoları, çarpıcı makaleleri ve keskin yorumları ile zenginleşen "kült" bir kitap. Sanatçının kendi deyişiyle "bir kültür gerillasının Batılı-olmayan sanatçıların hakları için ve hazır yapımların kof dünyasına karşı verdiği savaş".
(Kitabın 2. Bölümünün başlığı 'Duchamp-sonrası Krizi'dir ve yüzyıl boyunca Marcel Duchamp taklitçilerinin kavramsal sanatın içini hangi yöntemlerle boşalttıklarını mizahi bir dille ele almaktadır.)

Dönemin Rengi

1997, Türkçe, 382 sayfa.

Sanat, politika, çevre üzerine makaleler, Lennon'dan Schnabel'e, Güleryüz'den Semiha Berksoy'a pek çok sanatçının portresi.

Ayrıca Baykam'ın "Picasso ve Sevgilileri" başlıklı uzun denemesi, bazı eleştirmenlerle giriştiği sanatsal tartışmalar, polemikler, Baykam'ın yanıtları.

Binyıl Kırılması

Piramid Yayıncılık 2002,
463 sayfa.
Geçmiş ve gelecek Binyıla toplu bir bakış.
Nedim Gürsel'in romanlarının bir toplu eleştirisinden, 1960 devriminin türk entellektüel hayatına kazandırdıklarına, bilim-sanat ilişkisinden, bir dahaki binyıl'ın fütüristik beklentilerine kadar uzanan bir zaman içinde seyahat.

Kimilerine göre var olan "en geniş kapsama alanını" içeren bu kitap, her aydının kütüphanesinde vazgeçilmez bir yer alacak nitelikte.

Mustafa Kemaller Görev Başına

Ümit Yayıncılık 1994,
303 sayfa.

Baykam'ın Kemalizm'e ilişkin kapsamlı araştırması.

Gazeteci ve bilim adamlarıyla yapılmış, Kemalizm'i yüzyıl boyunca irdeleyen söyleşiler.

(Son 2 Kopya)

Gözleri Hep Üzerimizde

Ümit Yayıncılık 1997, 254 sayfa. Baykam'ın 1995-1997 arasındaki makalelerinden seçmeler.

Kürt-yanlısı ve ılımlı şeriatçı (!) aydınlara yanıtlar.

Kemalizm'in yüzyılın sonuna doğru yeniden tanımlanması.

 

68'li Yıllar - Tanıklar

İmge Yayınevi 1999,
334 sayfa. 2. Cilt.

Ünlü 68'li yılların, bu kez Sadun Aren, Celil Gürkan, İlhan Selçuk, Muhsin Batur, Cemil Gezmiş gibi politikacıların, gazetecilerin, generallerin ve eylemci öğrencilerin ailelerinin ağzından öyküsü.

Ordu Satranç Oynarken

Piramid Yayıncılık 2001,
560 sayfa.

Kemalizm'e karşı "ıskalanan" Komplo ve 289 Şubat'a giden Uzun yol. Bedri Baykam'ın 13. kitabı olan "Ordu Santranç Oynarken", öncesi ve sonrasıyla Özal'lı yıllardan fazilet Partisi'nin kapatılışına kadar, 28 Şubat etrafında odaklanan süreci ele alıyor. Gerek adım adım 28 Şubat'ı hazırlayan şartlar, gerek 12 Eylül'den itibaren demokrasi kavramını gizlenerek toplumumuza sızdırmaya çalışan şeriatçılık akımları, gerek Türkiye'yi hakl etmediği bir etnik kavgaya taşıyan Sevr düşkünlerinin komploları, teker teker siyasal örgütçü ve eylemci Baykam tarafından deşifre ediliyor. Ordu Satranç Oynarken demokrasimizin karanlığa karşı savaş verdiği kritik yılların, özellikle 12 Eylül'den, Fazilet Partisinin de tarihin karanlık sayfalarına karışmasına kadar geçen sürecin, sansürsüz bir röntgeni. 

Kemalizmin Yeni Yüzyıla Köprüsü

Bu kitap, medyada Kemalizm’in akıl almaz bir ölçüde sansür edilip, kamuoyuna “1930’lardan kalma ve günümüzün şartlarına uymayan bir demode akım” olarak sunulmaya çalışıldığı bir dönemde çıkıyor. Irak savaşından Türkiye’deki seçim analizlerine, Atatürk ve sanat ilişkisinden 27 Mayıs ve 68 kuşağının devrimci ve ilerici çizgilerine kadar, dünden bugüne Kemalizm’in uzun serüveninin ve yorulmaz ideolojik temellerinin dökümü.

İLERİ YAYINCILIK, İstanbul Tel: 0212-292 73 00
ISBN 975628821-3 Sayfa sayısı 273, Ebat 13,5x19,5 cm

 

Kemik

Piramid Yayınevi 2000, 592 sayfa.

Bedri Baykam'ın 11 Eylül New York olayını 10 ay önceden haber veren inanılmaz kitabı. Önce 2001 Nisan'ında toplatılan, ardından Kemik 2001'de mahkemede beraat eden Kemik, nihayet sansürsüz olarak elinizde.

Selim Targan, 36 yaşında bir fotoğrafçı. Kendi alanını ve yalnızlığını seviyor. Farklı bir İstanbul'da, farklı bir dünyada yaşıyor. Bilim ve teknoloji bir yandan rüyalarının görüntülerini kaydetmeye, diğer yandan da insanlığın sonsuz koşusunun geleceğini avucunda hissetmesine yarıyor.
Yakın dostu dünyaca ünlü bilim insanı Naciye Yurdum'la yapacağı nefes kesici bir sohbet, onun gözünde davet edici bir kalça veya geçici bir flörtten daha az değerli değil. Sürekli olarak limitsiz servetini "para-iktidar-seks" üçgeninde kullanan karanlık işadamı Zozi Miko ise, onun katlanmaya mecbur olduğu yakın çevresinin bir gerçeği. Hoş rastlantıları ve kötü rüprizleriyle her an Dünya'nın oluşturduğu dev yap-boz'u yönlendiren görünmez güçler, Selim Targan'ı da adım adım talep etmediği karışık ve tehlikeli bir yeni binyıl macerasınıin içine sürükleyecek.

Ressam-yazar Bedri Baykam'ın 12. kitabı ve ilk romanı olan Kemik, felsefe ve ölümün, tarih ve bilimkurgunun, sosyoloji ve siyasetin, insan ilişkileri ve cinselliğin beraber örtüşmekten kaçınmadığı bir dalgakıran.

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

The Bone

Piramid Yayınevi 2005, 629 sayfa.

Bedri Baykam'ın 11 Eylül New York olayını 10 ay önceden haber veren inanılmaz kitabı. Önce 2001 Nisan'ında toplatılan, ardından Kemik 2001'de mahkemede beraat eden Kemik, nihayet sansürsüz olarak elinizde.

Selim Targan, 36 yaşında bir fotoğrafçı. Kendi alanını ve yalnızlığını seviyor. Farklı bir İstanbul'da, farklı bir dünyada yaşıyor. Bilim ve teknoloji bir yandan rüyalarının görüntülerini kaydetmeye, diğer yandan da insanlığın sonsuz koşusunun geleceğini avucunda hissetmesine yarıyor.
Yakın dostu dünyaca ünlü bilim insanı Naciye Yurdum'la yapacağı nefes kesici bir sohbet, onun gözünde davet edici bir kalça veya geçici bir flörtten daha az değerli değil. Sürekli olarak limitsiz servetini "para-iktidar-seks" üçgeninde kullanan karanlık işadamı Zozi Miko ise, onun katlanmaya mecbur olduğu yakın çevresinin bir gerçeği. Hoş rastlantıları ve kötü rüprizleriyle her an Dünya'nın oluşturduğu dev yap-boz'u yönlendiren görünmez güçler, Selim Targan'ı da adım adım talep etmediği karışık ve tehlikeli bir yeni binyıl macerasınıin içine sürükleyecek.

Ressam-yazar Bedri Baykam'ın 12. kitabı ve ilk romanı olan Kemik, felsefe ve ölümün, tarih ve bilimkurgunun, sosyoloji ve siyasetin, insan ilişkileri ve cinselliğin beraber örtüşmekten kaçınmadığı bir dalgakıran.

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

HARİKA ÇOCUK

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Ebat: 19,5 x 13,5
Kağıt: 1. Hamur
Sayfa: 571
Barkod: 9789758554164

“Harika Çocuk” ilk kim tarafından keşfedildi? Klee, Matisse, Dufy, Saul, Steinberg gibi isimlerle kıyaslanıp, “XXI. Yüzyıl Ekolünün Kurucusu” olarak kendinden söz ettirirken çocuk psikolojisini nasıl korudu? Yakın arkadaşları kimlerdi? Babası ünlü siyasetçi Dr. Suphi Baykam’ın 27 Mayıs’tan Ortanın Solu’na, Halk Sektörü’ne yaşadığı fırtınalı önderlikler onu nasıl etkiledi? Cinselliği nasıl keşfetti? Lise hayatından itibaren nasıl “Tenisçi Bedri” oldu? Paris’te okumaya giden genç delikanlı, adım adım Sorbonne Üniversitesi, tenis ve sanat hayatı ile çapkınlık hikayelerini nasıl sürdürdü? Ve… köhnemiş bulduğu yorgun Avrupa Kıtası’ndan, Amerika’ya taşınmaya nasıl karar verdi? Baykam’ın olağandışı profesyonel sanat kariyerinin 6 yaşından itibaren başlangıcı ve “Paris Yılları”, “Harika Çocuk” la beraber elinizde… Tek solukta, hem Türkiye’nin en tanınmış sanatçısının tüm ilk gençlik yıllarının hikayesini, hem de dolaylı olarak 1980 yılına kadar, 20. Yüzyılı yönlendiren tüm siyasi, sosyal ve kültürel olayları sindirmiş olacaksınız. Belki de dünyanın yazılmış en açık, en samimi ve en detaylı otobiyografisi…

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Ben Hiçbirşeyim Ama Herşeyim

Boyut Yayın Grubu 1999, 480 sayfa. Renkli. Sert kapak.

Bedri Baykam'ın 1959-1999 arasındaki tüm dönemlerini kapsayan büyük monografi. Ana metinlerini Beral Madra, Levent Çalıkoğlu ve Mehmet Ergüven'in yazdığı ve Peter Selz,Talat Halman, Özdemir Altan, Hasan Bülent Kahraman, Vasıf Kortun ve Birçok diğer yazarın yazılarından alıntılar. Baykam'ın tüm kariyerinin 700'ü aşkın renkli resimle beraber verildiği bir monografi. Kitapla beraber, Amerikalı yönetmen Stefan Svetiev'in 1999'da yaptığı "This Has Been Done Before" isimli 110 dakikalık filmin 57 dakikalık türkçe özeti. Boyut Yayınları.

50 Years From Bedri Baykam's Press Book

Yayınevi: Piramid
Yazar: Kolektif
Yıl: 2014
Sayfa: 1000
Barkod: 9789758554294

Piramid Yayıncılık, dünyaca ünlü ressam, yazar, gazeteci ve siyaset adamı Bedri Baykam'ın, 'Harika Çocuk' olarak başladığı kariyerinin 50 yıllık öyküsünü gözler önüne seriyor. 1963 yılından bugüne, titizlikle saklanmış kupürlerle oluşturulan eşsiz arşiv, her biri numaralandırılarak 1000 adet basılmış 50 Years From Bedri Baykam's Press Book ile hayat buluyor. Eser Baykam'ın renkli ve çok yönlü kişiliğini deşifre ederken, bir yandan da yakın dönem Türkiyesi'ne ve dönemin basın kültürüne ışık tutan 1000 sayfalık bir zaman yolculuğu niteliğinde.

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Eleştirmenlerin Kaleminden Bedri Baykam

Yayınevi: Piramid
Yazar: Kolektif
Yıl: 2016
Sayfa: 520
Barkod: 9789758554423

1963 yılından bugüne kadar Bedri Baykam hakkında yazılmış eleştiri yazılarından seçilen 56 metin ve her döneme ait renkli eser görsellerinin de olduğu kapsamlı kitap, Kayıhan Keskinok, Peter Selz, Mehmet Ergüven, David Applefield, Vasıf Kortun, Hasan Bülent Kahraman, Adnan Turani, Frank Elgar, Edward Lucie-Smith, Emin Çetin Girgin, Beral Madra, Mamade Kadreebux, Kaya Özsezgin, Carmelo Strano, Hale Arpacıoğlu, Robert Morgan, Levent Çalıkoğlu, Patrick Wright, Sevil Dolmacı, Kim Levin, Mahmut Nüvit, Ümit Gezgin, Harry Kampianne, Yahşi Baraz, Ahmet Oktay, Freddie Balfour, Serkan Azeri, Nicolas Monceau, Ahu Antmen, Nelson di Maggio, Şahin Yenişehirlioğlu ve Mehmet Yılmaz'ın oluşturduğu 32 yazarın tek bir sanatçı üzerine kaleme aldığı yazıları içeriyor.

'Eleştirmenlerin Kaleminden Bedri Baykam' kitabı Bedri Baykam'ın yazdığı değil, onun hakkında yazılmış yazılardan oluşuyor. Baykam'ın çocukluk dönemi, Paris, Amerika ve Türkiye yılları, sergileri, kitapları, siyasi yaşamı, aktivistliği üzerine yazılmış en kapsamlı yazılardan seçilerek oluşturulan kitapta aynı zamanda tüm bu yazılara, Baykam'ın "mini bir retrospektif" tadında, eser görsel seçkisi de eşlik ediyor.

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Tek Adam Diktasına Hayır

Yayınevi: Piramid
Yazar: Bedri Baykam
Yıl: 2017
Sayfa: 520
Barkod: 9789758554461

Ressam ve yazar Bedri Baykam'ın 28. kitabı Piramid Yayıncılık etiketiyle raflarda yerini alıyor. Türkiye Cumhuriyeti’nin 16 Nisan Referandumu karşısında varoluş savaşı verdiği bu günlerde, Bedri Baykam “Tek Adam Diktasına Hayır” derken, yakın tarihimize de ışık tutuyor.

Ne yazık ki kasvetli tüm öngörüleri gerçekleşen, her yol ayrımında partileri, aydınları, sivil toplumu uyaran Baykam, “Sivil Diktaya Hayır” ve “AKP Ekspresi: Avrupa Biletiyle Tahran’a” kitaplarının bir devamı olarak görülebilecek bu yayında bizi referanduma taşıyan ince uzun yola dikkatleri çekiyor. Balyoz, Ergenekon, ODATV ve Fenerbahçe davaları, GeziDirenişi, 17/25 krizi, FETÖ darbesi ve seçim süreçlerinin mercek altına alındığı kitap, iktidarı topa tuttuğu oranda, toplumda beklenen sıçramayı yapamayan CHP’ye de, çizgi kaybı yaşayan sol basına daAtatürkçü bakış açısından yapıcı eleştiriler getiriyor.

 

SATIN ALMAK İÇİN TIKLAYIN

 

Kataloglar bölümünü ziyaret etmeyi unutmayın

 

Daha fazla bilgi için ;
Bedri Baykam (bedri.baykam@gmail.com) veya
Fax: 0212 227 34 65