Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1
Banner Image 1

"İÇ MANZARALAR" RESSAMIN GAZETESİ

Bedri Baykam 1988'den bu yana "İç Manzaralar" adında, büyük boyda, Türkçe bir gazeteyi aralıklı olarak yayınlamaktadır.
Aynı gazetenin Fransızca-İngilizce baskısının adıysa "Cameleon Diabolicus" yani Şeytani Bukalemun'dur.

 

"İç Manzaralar"

Aynı adlı sergi için, sansür ve işkenceyi protesto etmek amacıyla yayınlandı.

İçinde Baykam'ın makaleleri, başsayfada ise ünlü ressam Özdemir Altan'ın bir yazısı yer almakta. 16 sayfa.

"İç Manzaralar"

1990'da düzenlenen, 1960 devrimini konu alan "555K" sergisi için yayınlandı. Başlık '27 Mayıs İlk Aşkımızdı', Uğur Mumcu ile Baykam'ın yaptığı röportajdan alınmıştır. Hasan Bülent Kahraman'ın bir siyasi sanat makalesi, dönemin yazar ve politikacılarıyla yapılmış derin ve çarpıcı söyleşiler. 28 sayfa.

"Cameleon Diabolicus"

Cannes'da düzenlenen ve ödül kazanan

"Livart" sergisinin açılışı için yayınlandı.

 

16 sayfalık bu nükteli gazetede, Beral Madra'nın da bir makalesi bulunmakta. Başlık şöyle : 'Çok Yaşa Sen Livart, Sistemin Düzen Bozucu Karıştırıcısı !

"İç Manzaralar"

Bedri Baykam'ın 30. CHP Kurultayı için hazırladığı Genel Başkan Adaylık Broşürü. Bedri Baykam, 16 Eylül 2003 tarihinde gerçekleştirdiği basın toplantısında, Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığına adaylığını koyacağını açıkladı. Amacının, demokratik haklarını kullanarak, düşünceleri ve toplumdan gelen istekler doğrultusunda daha verimli çalışan ve daha hızlı büyüyen bir siyasi parti modelini gerçekleştirmek olduğunu ifade etti. Ayrıca Türk Sol'unun inanılmaz dağınıklığını toparlamaya, küskünleri, ayrılanları, tüm fonksiyonları CHP çatısı altında toplamaya çalışacağını belirtti. Hedefinin, öncelikle solda birliği sağlamak olduğunu söyleyen Baykam, arkasından da bu birliktelikten sağlanacak sinerji ile irticaya kayışı durdurmak, dar gelirli Türk insanının yaşam koşullarını rahatlatacak önlemleri almak, demokrasi ve çağdaş Türkiye'nin önünü açmak gibi çalışmalar olduğunu belirtti. Bedri Baykam, beklentilerinin çağdaş Türk toplumundakilerle aynı olduğu için, Genel Başkanlık yarışında başarılı olacağına inandığını vurguladı.

"Cameleon Diabolicus"

1989'da, Paris Pompidou Sanat Merkezi'nde, "Yeryüzünün Sihirbazları" adlı serginin açılışında, sergiyi protesto etmek için yayınlandı.

Baykam, sergiyi düzenleyen küratör Jean- Hubert Martin'i Batılı-olmayan sanatçıları 'folklorik, mütevazı, yerel zanaatçılara' indirgemekle suçladı. 16 sayfa.

"İç Manzaralar"

1994, Türk bağımsızlık savaşını ve Atatürk dönemini konu alan 'Kuvay-i Milliye' sergisi için hazırlandı. 'Mustafa Kemaller Görev Başına' başlığı, Dr.Suphi Baykam'ın bir demecinden alınmıştır. (Bu sesleniş, daha sonra 90'lı yılların ikinci yarısında Kemalist gençlik hareketinin ana sloganı oldu.) Gazetede Baykam'ın sunuş yazısından başka, önemli tarihçi/yazarlar ve politikacılarla yapılmış söyleşiler, genç Kemalist eylemciler Hilmi Hacaloğlu ve Cenk Yaltırak'ın makaleleri yer alıyor. 32 sayfa.

"İç Manzaralar"

Baykam'ın 1997'deki "68'li Yıllar" sergisi için yayınlandı. Sanatçının tanıtım yazısının yanı sıra, eski öğrenciler ve gerilla liderleriyle yapılmış söyleşiler. Ataol Behramoğlu, Fazilet Karakuzu, Bülent Somay, Dariel Alarcon Ramirez, Uğur Mumcu'dan makaleler, Turhan Feyizoğlu'nun Deniz Gezmiş ve Mahir Çayan'ı anlatan tanınmış kitaplarından alıntılar ve pek çok "Che" öyküsü. 40 sayfa.

"İç Manzaralar"

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 1998 kongresi için yayınlandı.

'Halk CHP'yi Nasıl Görüyor ?' başlıklı bir araştırmanın yanı sıra, Bedri Baykam'ın 'Güneydoğu' raporundan alıntılar.

"İç Manzaralar 2018"

68 Kuşağı Hareketi'nin 50. yılı vesilesiyle Piramid Sanat'ta düzenlenen 1968: Yarım Asırlık Genç adlı sergi ve sergiye paralel organizasyonlar için hazırlanmıştır.

Yayın, 68 Kuşağı’na dair arşivsel belgeleri, görselleri ve aralarında Ataol Behramoğlu, Orhan Aydın, Soner Yalçın, Turhan Feyizoğlu, Emin Çetin Girgin, Hasan Bülent Kahraman, Ayşe Mesci, Ümit Zileli, Küçük İskender’in de bulunduğu yazarları bir araya getiriliyor.